Sztuka bycia Elą – ebookJohanna Nilsson
SZTUKA BYCIA ELĄ

Tytuł oryginału: Konsten att vara Ela (2003)

Bohaterką tej powieści jest 26-letnia Ela Sander, która mimo swego wieku czuje się osobą niedojrzałą i nie potrafi pogodzić się z tym, że jej rodzina już nie istnieje – rodzice są rozwiedzeni, a brat ożenił się i ma dzieci. Jednocześnie Ela broni się przed trwałym związkiem (mimo że interesuje się nią kolega z pracy, Jimmy) i założeniem własnej rodziny, bo nie chce zostać wtłoczona w tradycyjną rolę kury domowej.

Przyspieszony kurs dojrzewania Ela przechodzi, kiedy odkrywa, że w piwnicy jej domu koczuje 6-letnia dziewczynka o imieniu Klara, jak się okazuje córka bezdomnej narkomanki. Ela czuje się zmuszona jej pomóc, stara się odnaleźć jej matkę i uchronić dziewczynkę przed bezduszną machiną opieki społecznej. Kiedy to się nie udaje, w poszukiwaniu ciepła i otuchy zwraca się ku Jimmy'emu, którego tymczasem zdążyła do siebie zrazić.

Szwedzka pisarka Johanna Nilsson (autorka powieści „Rebeliantka o zmarzniętych stopach” i „Kochający na marginesie”) w charakterystyczny dla siebie sposób łączy niezwykle zabawny opis perypetii bohaterki (rozmowy Eli z Klarą to perełki humoru) z głębokimi refleksjami nad relacjami między ludźmi.

Klasyczne wydanie „Sztuki bycia Elą” ukazało się w 2008 r. nakładem wydawnictwa Replika.

Fragment powieści
O autorce
Powrót do księgarni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze anonimowe są niemile widziane i zastrzegam sobie prawo do ich kasowania bez dalszych wyjaśnień.