poniedziałek, 14 września 2015

Aylan, przepraszam cię za Polskę

Przepraszam cię za Polaków, którzy – bezpieczni, syci, odziani – nie chcą ci pomóc. Których nie obchodzi, że ty i twoi pobratymcy jesteście narażeni na kule, bomby i trujące gazy. Których nie wzrusza, że głodujecie. Że nie macie się gdzie podziać, bo wasze domy legły w gruzach. Przepraszam cię za Polaków, którzy własną nędzę moralną uzasadniają tym, że ich pradziadowie głodowali na Syberii, dziadowie ginęli na wojnach, a ojcowie biedowali w realnym socjalizmie. Którzy nie dostrzegają, że od dziesięciu lat są członkiem klubu najbogatszych państw świata. Którzy chcieliby ciągle brać od innych, a nigdy dawać.

Przepraszam cię za polskich hipokrytów, którzy wynajdują dziesiątki bzdurnych argumentów, jak np. te, że Polska nie miała kolonii, by wymigać się od udzielenia pomocy i usprawiedliwić własne draństwo. Którzy piszą, że pomagać powinna Szwecja, choć wtedy zapominają podać, jakie to kolonie Szwecja miała.

Przepraszam cię za polskich cwaniaków, którzy są przekonani, że nie uciekasz przed wojną, tylko chcesz dostać niemiecki zasiłek. A wojna jest tylko dla ciebie doskonałym pretekstem, by ten zasiłek wyłudzić. Tak jak dla nich doskonałym pretekstem, by wyłudzić tenże zasiłek, był komunizm. Sami udawali uchodźców politycznych, bo chcieli mieć lepsze warunki życia, a teraz mierzą cię swoją własną miarą.

Przepraszam cię za polskich katolików, którzy usta mają pełne frazesów o miłosierdziu, ale z ich religii pozostała pusta otoczka bez treści. Potrafiących tylko gardłować, jak to stoją wyżej moralnie od innych narodów, choć to inne narody w praktyce realizują nakazy wyznawanej przez Polaków religii, nawet jeśli odrzucają jej dogmaty. Przepraszam cię za polskich księży i katechetów, którzy wbijają dzieciom do głów siedem uczynków miłosierdzia co do ciała, i obchodzi ich wyłącznie to, by mogli je wbijać w państwowej szkole i by dzieciak potrafił je wyrecytować.

Przepraszam cię za polskich rasistów, dla których powodem, by ci nie pomóc jest kolor twojej skóry, twoje wyznanie, twoja kultura.

Przepraszam cię za polskich polityków, którzy potrafią targować się o ludzkie życie, choć dla 38-milionowego narodu nie ma najmniejszej różnicy, czy przyjmie dwa czy trzy tysiące uchodźców. Poza tą, że można stracić głosy w wyborach. Przepraszam cię za te miernoty, które o tym, jakie mają poglądy, dowiadują się rano z sondaży i są gotowe narazić twoje życie, by nie narazić swojego mandatu poselskiego. Przepraszam cię, że musisz wysłuchiwać usprawiedliwień, jak to Polska przyjmuje uchodźców politycznych z Ukrainy, choć ich liczba jest niewiele wyższa od liczby ludzi uciekających przed wojną na Marsie.

Przepraszam cię za tych Polaków, którzy nie wiedzą, co to humanitaryzm i międzyludzka solidarność. Mogę tylko powiedzieć, że jest mi wstyd.

4 komentarze:

 1. Komentarze pod wpisem były zamieszczone w systemie Disqus, z którego zrezygnowałem. Poniżej je przytaczam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Autor komentarza: America Latina

  Panie Pawle,
  my Polacy mamy usprawiedliwienia na wszystko, na to aby unkiac placena podatkow, aby sciagac pirackie programy, ebooki, filmy, etc.
  lubimy otrzymywac wszystko za darmo i nie lubimy placic za cokolwiek.
  patrzymy na ceny, nie na jakosc. chyba ze otrzymamy to za darmo.
  od Uni zadamy jak najwiecej. nastepuje euforia kiedy dostaniemy wiecej niz nam chciano dac.
  uchodzcy czy jak czesc Polakow pisze ekonomiczni imigrancii (tutaj my Polacy mamy duze doswiadczenie) przyjechali do Europy aby kupic sobie po mercedesie i ssac socjal ile wlezie.
  to jest niebezpieczne dla wszystkich naszych rodakow poza granicami jak i w naszym katolickim kraju.
  jak wiadomo nikt nie lubi konkurencji.
  na dodatek wszyscy muzulmanie, islamisci i cokolwiek pochodzi z kraju dalszego niz Turcja, zamierzaja scinac glowy naszym dzieciom i gwacic nasze piekne kobiety.
  koscioly zastapione zostana meczetami. kobiety po ulicach beda chodzic zakryte przescieradlami i nie bedzie mozna poogladac cykow.
  az strach sie bac.

  US, UK, UE pelne sa ekonomicznych imigrantow z Polski.
  ale my walczyliscmy z faszystami, no i mielismy papieza Polaka!

  z pozdrowieniami,
  nie-ekonomiczny imigrant

  OdpowiedzUsuń
 3. Autor komentarza: Anonim

  Nie zgadzam się z Panem! Trzeba być ignorantem żeby nie widzieć co się dzieje i kim są uchodźcy! Nie zgadzam się na tą bandę, która chce szturmem opanować Europe. Wystarczy przejrzeć materiały zamieszczane w internecie aby dowiedzieć się prawdy! W telewizji się tego nie zobaczy. Dziwne, że na ich kontynencie, nikt ich nie chce. Wszyscy wiedzą, jaki ma cel ta wielka wędrówka. Niedługo będziemy mniejszością "u siebie" i będziemy musieli się dostosować do nich, a nie oni do nas.

  OdpowiedzUsuń
 4. Autor komentarza: Jacek Wróbel

  Wypowiada się Pan z pozycji emocjonalnej, zamiast ugryźć temat racjonalnie, bez tej łzawej otoczki o ludzkiej niedoli. Imigranci to problem, którego nie wolno rozpatrywać w kategorii "oświecony humanitaryzm vs. zaściankowa mentalność", bo to nie wyczerpuje nawet ułamka procenta tematu, a z góry szufladkuje strony dyskusji (dobrzy vs. źli).

  OdpowiedzUsuń

Komentarze anonimowe są niemile widziane i zastrzegam sobie prawo do ich kasowania bez dalszych wyjaśnień.