poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Kryminalna piątka

Napisałem pięć opowiadań kryminalnych i planuję dalszych dziesięć, tak by powstała z tego książka. Zbiór opowiadań może jednak zawierać rzeczy wcześniej publikowane, więc te pięć udostępniłem w Amazonie. Są to Czarna wdowa, Plan dnia, Perfekcjonista, Fair play i Czysta arytmetyka. „Perfekcjonista” ukazał się też w czasopiśmie „Coś na progu”, ale z czytaniem tam należy się wstrzymać, gdyż wydawca tradycyjnie wydrukował sobie wersję redaktorską, a nie autorską. Nietradycyjnie przyznał się jednak do błędu i w następnym numerze ukaże się właściwy tekst. Czarna wdowa opowiada nie o pająku, tylko o kobiecie, która postawiła sobie za cel bogato wyjść za mąż, a potem męża milionera posłać na łono Abrahama, Plan dnia o pisarzu, którego wyprowadza z równowagi każde odstępstwo od rutyny, Perfekcjonista o fachowcu, który nigdy nie odstawił fuszerki, Fair Play o szachistach i pewnej partii szachów z niesłychanie wysoką stawką, zaś Czysta arytmetyka o wykładowcy akademickim nazbyt chętnie podrywającym studentki.

Wszystkie te opowiadania złożyłem w zbiorek Kwintet kryminalny, który oczywiście korzystniej nabyć niż każde opowiadanie z osobna. Niekorzystny jest narzut dodawany przez Amazon dla klientów z Europy, bo książkę wystawiłem z ceną 2,99 USD, a nie 5,74. Można ją jednak również wypożyczyć, nie do końca wiem, jak to funkcjonuje, chyba trzeba się zapisać do jakiegoś programu. Dla niezorientowanych w temacie: książki z Amazonu czyta się na czytniku Kindle (urządzonko z niepodświetlanym, a więc niemęczącym wzroku ekranem), a nie mając Kindle’a, można wykorzystać program Kindle for PC.

Ale na tym nie koniec. Ryzykując bankructwo, zdecydowałem się zainwestować w przekład na angielski. Krąg czytelników znacznie większy, ale też konkurencja normalna, więc na razie inwestycja wygląda na chybioną, a bankructwo na realne. Polskich tytułów w Amazonie jak na lekarstwo (bo Amazon oficjalnie pozwala self-publisherom publikować tylko w angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim i portugalskim), więc sprzedaje się wszystko, co jest, z czego niektórzy grafomani wyciągają wniosek, jakoby byli pisarzami. Wejście w języku dopuszczanym przez Amazon (swoją drogą należałoby ich pozwać za dyskryminację albo za tłumienie wolności słowa) okazuje się chwilą prawdy. À propos języków dopuszczanych, Amazon zablokował mi właśnie „Kanalię”, jakaś menda doniosła, że książka jest w jednym z tych „niesłusznych”. Wrzuciłem książkę na nowo, Amazon poinformował, że jest okej, ale blokady nie zdjął, wtedy książkę usunąłem, ale mimo usunięcia cały czas jest na stronie, co blokuje mi dalsze ruchy. Ale tę mendę, którą moja powieść kłuje w oczy, pragnę poinformować, że wznowienie „Kanalii” ukaże się w przyszłym roku nakładem Oficynki, więc jej krucjaty nic nie dadzą.

Wróćmy do angielskiej wersji moich opowiadań, gdyż mam tutaj mały prezent dla czytelników mojego bloga.

„Czarną wdowę” a właściwie Black Widow udostępniłem za darmo, będzie do pobrania do środy włącznie. Tutaj nie trzeba brać udziału w żadnym programie, darmowa oferta jest dostępna dla wszystkich, wystarczy kliknąć w podany link i dokonać "zakupu". Tłumaczenia również zebrałem w jeden zbiorek The Crime Quintet. Jak można zobaczyć na okładkach, posłużyłem się w tym przypadku angielską wersją swojego imienia, było to spowodowane chęcią oddzielenia utworów polskich od anglojęzycznych, a że Amazon potraktował te ostatnie jako książki innego autora, znakomicie się udało.

5 komentarzy:

 1. Na "Kanalię" bardzo się cieszę, bo ostrzę ząbki od dawna, tylko z dostępnością dotychczas było krucho.

  A z innej beczki - ponieważ ja nietechniczna jestem, zapytam, mając nadzieję, że się nie zbłaźnię: czy ja tę kindlowską wersję mogę czytać na iPadzie? Bo na monitorze peceta to definitywnie się na czytanie nie piszę, i tak zbyt długo siedzę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Kanalię" wrzuciłem po prostu jako nowy tytuł (link w prawej kolumnie). Pewnie do czasu, skoro ktoś na nią poluje, ale na razie jest. Zresztą zgodnie z umową i tak będę musiał wycofać, kiedy ukaże się drugie papierowe wydanie.

   Teksty na Kindle'a można czytać na iPadzie, tu jest aplikacja.

   Usuń
  2. Świetnie! Dzięki:-)

   Jutro wracam do domu (albo z domu do niedomu, zależy, jak na to patrzeć), ściągam co trzeba i biorę się za opowiadania:-) A potem, w swoim czasie, za "Kanalię".

   Usuń
 2. Panie Pawle, a jak jest z dostępnością "Jak wydać ksiązkę"? Dlaczego nie można tego dostać w zwykłej księgarni?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyłączywszy poradnik nie wydaję już książek i nie mam zorganizowanej sieci dystrybucji. A jej tworzenie dla poradnika nie wydawało się celowe, pierwsze wydanie w księgarniach sprzedawało się słabo, zainteresowani najwyraźniej rzadko go tam szukali i najwyraźniej nie jest to książka, którą się kupuje pod wpływem impulsu. Poradnik można zamówić na tej stronie.

   Usuń

Komentarze anonimowe są niemile widziane i zastrzegam sobie prawo do ich kasowania bez dalszych wyjaśnień.