Paweł Pollak
MIĘDZY PRAWEM A SPRAWIEDLIWOŚCIĄ
Klasyczne wydanie ukazało się nakładem Oficyny Wydawniczej Branta w 2010 r.
„Między prawem a sprawiedliwością” to zbiór czterech dłuższych opowiadań kryminalno-sądowych pt. „Zarażona”, „Wykluczony”, „Dawca” i „Złodziej trumien”. Opowiadania oparte są na schemacie serialu kryminalnego „Law & Order” (polskie tytuły: „W obronie prawa”, „Prawo i porządek”, „Prawo i bezprawie”): po ujęciu mordercy przez policję sprawa trafia do sądu, ale skazanie nie jest oczywiste, gdyż na przeszkodzie stają proceduralne rozgrywki (akcja toczy się w USA) i niejednoznaczna z moralnego punktu widzenia ocena czynu.
Nad wszystkimi sprawami pracuje ten sam zespół: detektywi John McWane i Brian Sheppard oraz prokuratorzy Edward James Harrison i Amanda Cooper. Każde opowiadanie stanowi zamkniętą całość, można je również czytać w kolejności niechronologicznej.
„Zarażona” – młody, ciemnoskóry didżej zostaje śmiertelnie postrzelony we własnym mieszkaniu. Policja bez większego trudu ustala zabójcę, ale motyw zabójstwa przyprawia prokuratorów o ból głowy.
„Wykluczony” – pożar wygania szóstkę ludzi na balkon kamienicy. Zanim dotrą do nich strażacy, starszy mężczyzna skacze i ginie na miejscu. Współtowarzysze twierdzą, że spanikował. Harrison przemyślnym fortelem ustala jednak prawdę, a jest ona tak przerażająca, że trudno w nią uwierzyć.
„Dawca” – sparaliżowany po szyję młody człowiek umiera w szpitalu. Okazuje się, że przed śmiercią wycięto mu nerkę. Oddał ją dobrowolnie za pomoc w eutanazji czy został zamordowany?
„Złodziej trumien” – zabójca chowa swoje ofiary na… cmentarzu. Niby we właściwym miejscu, ale śledczy nie mają wątpliwości, że trafili na psychopatę, bo „chociaż miejsce zwłok rzeczywiście jest na cmentarzu, to mordercy tam je zakopujący z pewnością nie należą do normalnych”.
„Zbiór ‘Między prawem a sprawiedliwością’ Pawła Pollaka całkowicie podbił moje kryminalne serce. Książka zawiera cztery rewelacyjnie napisane opowiadania (…). Każde z nich to osobna historia o ludziach uwikłanych w zbrodnię i moralne dylematy (...)” („Kiedy prawo nie wystarcza”, serwis Zbrodnia w Bibliotece, 1.02.2011)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarze anonimowe są niemile widziane i zastrzegam sobie prawo do ich kasowania bez dalszych wyjaśnień.