wtorek, 12 maja 2015

Konkurs piękności

Z wczorajszej czołówki „Gazety Wyborczej”:

Kandydatka PSL-u brzydsza, to i zebrała mniej głosów.

6 komentarzy:

 1. Wziąwszy pod uwagę, że kandydatka PSL ma na imię Adam, należy przypuszczać, że rzeczona partia zaczęła propagować dżędera. Może nawet następne wybory na prezesa wygra baba z brodą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak właściwie to te kandydatki nie powinny być w liczbie mnogiej?

  JS

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żeby uznać, że zdanie ma wskazany przeze mnie sens? Będę bronił tezy, że nie. Teraz ma Pan zdanie: „Klęskę poniosła kandydatka lewicy Ogórek i [kandydatka] PSL Jarubas”. To domyślne uzupełnienie jest uzasadnione i jedynym możliwym na bazie istniejącego zdania, by uzyskać gramatycznie i logicznie poprawną konstrukcję. A taką na pewno nie jest zdanie „Klęskę poniosła PSL Adam Jarubas”, jakie powstaje bez tego uzupełnienia.

   Usuń
  2. Hm, chodziło mi chyba o coś innego, a mianowicie - abstrahując już od tego konkretnego przykładu - o kwestię gramatycznej poprawności zastosowania w tego typu zdaniu liczby pojedynczej.

   Trochę zmodyfikuję zdanie wyjściowe: "Klęskę poniósł kandydat lewicy Paweł i PSL Gaweł". Czy - z punktu widzenia gramatyki - nie powinno ono raczej brzmieć "Klęskę ponieśli kandydaci lewicy Paweł i PSL Gaweł"? Ewentualnie trzeci wariant: "Klęskę ponieśli kandydaci: lewicy Paweł i PSL Gaweł"?

   JS

   Usuń
  3. Jak podaje Markowski, jeśli orzeczenie poprzedza podmiot szeregowy, którego składniki są jednego rodzaju, to liczba pojedyncza jest poprawna.

   Usuń
 3. Kandydatka Jarubas zmyliła wyborców. Może imieniem Adam?

  OdpowiedzUsuń

Komentarze anonimowe są niemile widziane i zastrzegam sobie prawo do ich kasowania bez dalszych wyjaśnień.